Aktualności

Mieszkanie od Dewelopera czy warto?

Adam 9 kwietnia 2019

Czy warto kupić mieszkanie od dewelopera?

Takie pytanie pojawia się w głowach każdego z Klientów, którzy rozpoczynają poszukiwania swoich własnych 4 kątów. Dlaczego warto zastanowić się nad mieszkaniem od dewelopera? Jakie korzyści płynął z takiego rozwiązania? Czy nie lepiej skusić się na mieszkania z rynku wtórnego?

Wybierając nieruchomość z rynku pierwotnego otrzymujemy mieszkanie, które jest zupełnie nowe, pachnące jeszcze świeżą farbą. Plusem takiego rozwiązania jest to, że mamy możliwość wykończenia wnętrza według własnego uznania – bez konieczności skuwania klepki parkietowej, starych płytek w kuchni czy łazience lub wymiany instalacji wodnokanalizacyjnej i elektrycznej. Poza tym na nowe mieszkania przysługuje nabywcy rękojmia, która jest wprost określona w przepisach prawa i wynosi 5 lat.  Jeśli zdecydujesz się na zakup na odpowiednim etapie budowy, można postarać się o wykonanie zmian w aranżacji mieszkania przez dewelopera.

Warto też wziąć pod uwagę fakt, że od momentu, kiedy podpiszemy z Deweloperem umowę deweloperską do chwili otrzymania kluczy zazwyczaj minie minimum kilka miesięcy, co wiązać się może z wyższymi wydatkami – np. jednoczesnego opłacania najmu oraz raty kredytu.

Mieszkanie od dewelopera w świetnej lokalizacji?

To może wydawać się ciężko osiągalne. W ścisłym centrum miast jest coraz mniej gruntów, które mogą być przeznaczone pod nowe budynki. Jeśli już jednak deweloper ma możliwość wybudowania nowego bloku w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, to przekłada się to na cenę mieszkania. Nowe mieszkanie w centrum Poznania to często cena za metr kwadratowy przekraczająca 10 tyś zł. Także w naszej ofercie posiadamy nowe mieszkania od deweloperów, m.in w inwestycji, która realizowana jest w ścisłym Centrum – przy zbiegu ul. Grochowe Łąki i Bóżniczej (lista oferta dostępna tu https://adom-nieruchomosci.pl/inwestycja-235-8411m2-204450-656058pln-grochowe-laki-garbary-poznan-wielkopolskie,1/6968/OI).

Jeśli jednak nie zależy nam na prestiżowej lokalizacji, można wybrać tańsze mieszkania, położone dalej od Centrum. Nowopowstające osiedla często zapewniają pełną infrastrukturę niezbędną na co dzień – sklepy, siłownie, place zabaw, przedszkola oraz wiele innych udogodnień.

Jakie są koszty zakupu mieszkania od dewelopera?

Wielu Klientów decyduje się na nowe mieszkanie od dewelopera z uwagi na niższe koszty związane z transakcją. Nabywca mieszkania na rynku pierwotnym nie płaci podatku od czynność cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2%. Często także nie występuje wynagrodzenie za czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Koszt umowy deweloperskiej dzielony jest na pół pomiędzy dewelopera a Klienta, a jeżeli zakup finansowany jest z kredytu hipotecznego, wówczas Kupujący płaci tylko ratę odsetkową od pożyczonej kwoty.

Dostępność ofert mieszkań od dewelopera a z rynku wtórnego?

Mieszkania na rynku wtórnym, zwłaszcza te w najatrakcyjniejszych lokalizacjach zazwyczaj szybko znikają z rynku. Z kolei oferta mieszkań na rynku pierwotnym jest bardzo rozbudowana, a odpowiednio wczesne podjecie decyzji o zakupie może skutkować tym, że otrzymamy lepszą cenę w przedsprzedaży i będziemy mogli wybrać lokal jako pierwsi klienci, gwarantując sobie najlepszy widok z okien lub wymarzony układ względem stron świata.

 

Reasumując mogę powiedzieć, że wybór mieszkania na rynku pierwotnym to dobra decyzja. Często jedyna z uwagi na niewielką podaż mieszkań z rynku wtórnego w interesującej nas lokalizacji. Poza korzyściami w postaci braku podatku PCC czy możliwością wykończenia lokalu według własnego uznania mamy jeszcze jeden argument – bezpieczeństwo. Od 2012 roku osoby, które kupują mieszkania od Deweloperów chroni ustawa deweloperska – narzuca ona szereg obowiązków, które musi spełnić deweloper decydujący się na sprzedaż mieszkań na etapie budowy. Są to min obowiązek zawierania umów deweloperskich czy konieczność zagwarantowania jednego ze środków ochrony wpłaconych przez nabywców środków – w praktyce zazwyczaj jest to rachunek powierniczy.

 

W każdej sytuacji warto jednak skorzystać z pomocy pośrednika, który będzie w stanie doradzić w wyborze lokalizacji, zasugeruje rozwiązania dotyczące zakupu czy sprawdzi dokumenty dewelopera.

 

Więcej

Jak działa Pośrednik nieruchomości w A-DOM Nieruchomości, cz.1

Adam 25 lutego 2019

Jeśli zastanawiasz się, co robimy aby skutecznie wykonać umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, to w tym artykule postaram się pokrótce opisać nasze działania.

 

cześć I – dla sprzedających, czyli:

jak sprzedać mieszkanie, działkę, dom, lokal

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy zająć się sprzedażą mieszkania samodzielnie czy może zlecić to pośrednikowi, warto, abyś odpowiedział sobie na kilka pytań:

  • ile czasu możesz poświęcić na przygotowanie oferty a następnie prowadzenie prezentacji?
  • czy wiesz jakie podejmować kroki aby oferta była widoczna dla potencjalnych Klientów na portalach ogłoszeniowych i nie tylko?
  • jakie dokumenty potrzebne są do sprzedaży nieruchomości – przygotowania umowy przedwstępnej oraz umowy sprzedaży? ile czasu możesz poświęcić na ich pozyskanie? czy wiesz, gdzie się po nie zgłosić?
  • jak często prowadzisz negocjacje, których przedmiotem jest rzecz, z którą jesteś sentymentalnie związany? Czy jesteś w stanie odrzucić wszelkie towarzyszące Ci wówczas emocje?
  • co wiesz na temat cen nieruchomości i jak ją ustalić, aby nie była zbliżona do ceny rynkowej?

Jeśli znasz odpowiedź na wszystkie powyższe pytanie, nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Ci powodzenia w sprzedaży :). Prawdopodobnie zajmujesz się nieruchomościami częściej niż statystyczny Kowalski i wiesz prawie wszystko o tym, jak skutecznie i bezpiecznie sprzedać mieszkanie, dom, lokal lub działkę.

Jeśli jednak nadal się wahasz, to śpieszę z informacjami na temat pracy z nieruchomością w naszym biurze.

Każda z trafiających do nas nieruchomości jest wnikliwie analizowana pod kątem prawnym. Działając na podstawie umowy pośrednictwa mamy możliwość wglądu w wiele rejestrów i pobierania z nich zaświadczeń i wypisów.
Dzięki temu możemy sprawdzić takie rzeczy jak:

  • księga wieczysta nieruchomości – najczęściej wykorzystując do tego celu elektroniczne księgi wieczyste – https://ekw.ms.gov.pl
  • kataster nieruchomości oraz uzbrojenie terenu
  • przeznaczenie nieruchomości w planie miejscowym
  • kto jest zameldowany w lokalu/domu.
  • innych przydatnych spisów

Jeżeli stan prawny nieruchomości nie wymaga interwencji, wówczas zabieramy się za przygotowanie oferty. Często korzystamy z usług fotografa oraz filmowania z lotu ptaka, aby była ona w pełni profesjonalna oraz docierała do zainteresowanych Klientów Tak przygotowane ogłoszenie trafia na naszą stronę internetową oraz portale ogłoszeniowe (korzystamy m.in. z usług www.otodom.pl, www.morizon.pl, www.gratka.pl, www.nieruchomosci-online.pl, www.domiporta.pl, www.tabelaofert.pl, www.olx.pl, www.gumtree.pl) Pojawiamy się także w mediach społecznościowych (http://www.facebook.com/bonadom.poznan/) i google, a filmy z nieruchomości zamieszczamy na www.youtube.pl.

Istotnym argumentem przemawiającym za współpracą z nami jest fakt, iż dysponujemy bazą Klientów, którzy regularnie inwestują w nieruchomości i każda nieruchomość, która spełnia określone przez nich kryteria – zostanie im niezwłocznie przekazana.

Po przeprowadzeniu negocjacji i ustaleniu warunków transakcji przygotowujemy aktualne dokumenty wymagane do przedłożenia do umowy oraz organizujemy spotkanie u Notariusza. Nasz udział w transakcji kończy się wraz z przekazaniem sprzedawanej nieruchomości.

 

Jeśli jesteś ciekaw jak może wyglądać ogłoszenie dotyczące Twojej nieruchomości, możesz zobaczyć jak przygotowaliśmy nasze aktualne oferty:

https://adom-nieruchomosci.pl/mieszkanie-sprzedaz-4216m2-395000pln-boznicza-garbary-poznan-wielkopolskie,78/6968/OMS

https://adom-nieruchomosci.pl/obiekt-sprzedaz-1700m2-3450000pln-chocz-wielkopolskie,4/6968/OOS

 

Więcej