Wakacje kredytowe 2022 - co to takiego?
W dniu 29 lipca 2022 roku weszła w życie ustawa, potocznie nazywana ustawą o pomocy kredytobiorcom. Na mocy tej ustawy wprowadzone zostało rozwiazanie, dzięki któremu będzie można skorzystać z tzw. wakacji kredytowych, jednak na warunkach bardziej preferencyjnych niż rozwiązania znane z tarcz antycovidowych.Polega to na tym, że kredytobiorcy:
- w ostatnich 2 kwartałach 2022 roku mogą zawiesić po 2 raty kredytowe (łącznie zatem 4 raty)
- w każdym kwartale 2023 roku będą mogli zawiesić spłatę po jednej racie (łącznie w 2023 roku także 4 raty)
Dzięki temu do końca 2023 roku będzie można zawiesić 8 rat.
Wakacje kredytowe 2022 - czy to się opłaca?
Każdy z kredytobiorców może skorzystać z zawieszenia (albo może bardziej trafnym określeniem będzie - przesunięcia) spłaty łącznie aż 8 rat.Jeśli więc założymy, że po dotychczasowych podwyżkach stóp procentowych płacisz obecnie ratę w wysokości 2500 zł, to korzystając z wakacji kredytowych możesz łącznie zaoszczędzić w domowym budżecie ok 20 000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że przed nami jeszcze kolejne podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie dalsze wzrosty rat - realnie więc łączne oszczędności będą zapewne wyższe).
Co zrobić z zaoszczędzonymi w ten sposób pieniędzmi? Rozwiązań jest co najmniej kilka, ale najpopularniejsze to:
- nadpłacić kredyt i dzięki temu obniżyć jego realne koszty (jak to działa możesz sprawdzić za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/)
- odłożyć na czarną godzinę, tworząc poduszkę finansową;
- przeznaczyć na bieżące wydatki;
- spłacić inne zobowiązania finansowe;
- wydać na wakacje;
Które z tych rozwiązań jest najlepsze i najbardziej opłacalne - to już pytanie do Was. Każdy powinien dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i po tym podjąć decyzję co zrobić z taką nadwyżką.
W tym miejscu należy wspomnieć, że wakacje kredytowe dotyczą jedynie raty kapitałowo - odsetkowej. Jeśli jako produkt dodatkowy do kredytu posiadamy jakieś ubezpieczenie, to musimy je nadal opłacać.
Wakacje kredytowe 2022 - co dzieje z ratami kredytu?
Jeżeli skorzystasz z wakacji kredytowych, to Twój okres kredytowania zostanie wydłużony o ilość miesięcy, w których nie płaciłeś rat. Przykładowo - jeżeli ostatnia rata Twojego kredytu hipotecznego wypada na marzec 2040 roku, to po skorzystaniu z pełnych wakacji kredytowych, termin płatności ostatniej raty zostanie automatycznie przesunięty o 8 miesięcy później - czyli na listopad 2040 roku. Przypuszczalnie do tego czasu stopy procentowe wrócą do normalnego poziomu :)Wakacje kredytowe 2022 - kto może skorzystać?
Z wakacji kredytowych może skorzystać kredytobiorca posiadający kredyt hipoteczny w polskich złotych zaciągnięty na mieszkanie wykorzystywane dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Z wakacji kredytowych nie mogą więc skorzystać osoby, które posiadają kredyt w walucie obcej lub kredyt indeksowany lub denominowany do takiej waluty. Z tego rozwiązania nie skorzystają także osoby, które nabywały nieruchomości w celu ich najmu lub w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W sytuacji, kiedy posiadamy więcej niż jeden kredyt hipoteczny - z wakacji można skorzystać tylko w przypadku kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe (co to są potrzeby mieszkaniowe - https://www.prawo-mieszkaniowe.info/)Warto także pamiętać, że wakacjami objęte są kredyty zaciągnięte przed 1 lipca 2022 roku oraz termin spłaty kończy się co najmniej 6 miesięcy po wakacjach.
Wakacje kredytowe 2022 - jak złożyć wniosek?
Ani ustawa ani rozporządzenie nie przewiduje sformalizowanego wniosku o udzielenie wakacji kredytowych. To od naszego banku zależeć będzie w jaki sposób możemy taki wniosek złożyć - w większości przypadków można to zrobić w formie elektornicznej.Ważne, aby wniosek został złożony najpóźniej w dniu płatności raty kredytu hipotecznego.
przydatne linki:
- przewodnik przygotowany przez Ministerstwo Finansów: https://www.gov.pl/web/kas/przewodnik-mf-po-wakacjach-kredytowych
- przewdonik przygotowany przez biuro Rzecznika Finansowego: https://rf.gov.pl/2022/07/29/poradnik-o-wakacjach-kredytowych/
- kalulator symulacji rat od UOKIK: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/